Czarny Staw pod Rysami

Naszą wycieczkę zaczynamy w Palenicy Białczańskiej, do której możemy przyjechać z zakopiańskiego dworca PKS znajdującego się obok dworca PKP. Cena biletu: 7zł. Z ulicy Kościuszki można dojechać nielegalnym busem - również w tej samej cenie. Kiedy dotrzemy do Palenicy Białczańskiej idziemy, asfaltową drogą do Morskiego Oka. W 30min powinniśmy dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza czyli wielkiego wodospadu. Po kolejnych 20min wędrówki dotrzemy do miejsca, w którym czerwony szlak skróci naszą drogę do Morskiego Oka poprzez kamienną drogę leśną z świerkowymi poręczami. Wybieramy tą drogę, którą przez najbliższe 15min będziemy szli. Odcinek ten składa się z czterech takich kamiennych dróg. Zwykle po drugim, najdłuższym kawałku, turyści odpoczywają tu na betonowych poręczach, zabezpieczających drogę. Dalsza wędrówka to już prosta droga asfaltowa, z której będziemy widzieli zbliżające się Szczyty Mięguszowieckie.

Po drodze miniemy jeszcze Turystyczny Market, wzdłuż, którego biegnie droga asfaltowa z chdnikiem, którą właśnie idziemy. W tym miejscu również zobaczymy pierwsze krzaki kosodrzewiny. Po 10 min od tego miejsca dojdziemy do Schroniska pod Morskim Okiem mając za sobą już 9km pieszej wędrówki. Często w godzinach południowych do schroniska nie można wejść z powodu przeludnienia tego miejsca. Z tarasu Schroniska nad Morskim Okiem rozpościera się najpiękniejszy i chyba wszystkim znany widok na Mięguszowieckie szczyty oraz całe Morskie Oko. Po odpoczynku w schronisku idziemy dalej czerwonym szlakiem, do którego trzeba zejść po około 40 kamiennych schodach. Jest tu tablica informująca nas, że nie wolno dokarmiać tutaj ptaków ani ryb, a tym bardziej wrzucać czegokolwiek do stawu. Dowiemy się również, że na Rysy dojdziemy w 4h 15min.

Morskie Oko można obejść wybierając czerwony szlak, prowadzący w lewą i prawą stronę. Niezależnie, który wybierzemy dojdziemy do tego samego miejsca. Dodam, że przejście lewą stroną jest o 5min krótsze, ale bardziej widowiskowe i zobaczymy po tej stronie limby. Kiedy dojdziemy do skalnego miejsca za Morskim Okiem (tu łączą się oba czerwone szlaki okrążające Morskie Oko) zobaczymy, że czeka nas 30min podejście kamiennymi schodami do Czarnego Stawu. Turyści, którzy przyjechali pierwszy raz w góry od dłuższego czasu odpoczywają tu po kilkakrotnie, ponieważ podejście jest bardzo męczące (trzeba pokonać tu 120m różnicy wzniesień). Po pokonaniu wszystkich schodów naszym oczom ukazuje się krystalicznie czysta woda Czarnego Stawu pod Rysami. Staw ten jest przepiękny, ponieważ często nie wieje tu wiatr ze względu na otoczenie wysokimi górami, dzięki czemu odbijają tu się szczyty tworząc efekt lustra. Woda jest tu tak czysta, że na jego dnie widać wszystkie kamienie, a i często przylatują tu kaczki.

Proponuję jeszcze obejście tego stawu lewą stroną, czerwonym szlakiem, ponieważ to właśnie stąd widać najcudowniejsze odbicia gór w wodzie. Również tu, można podziwiać najpiękniejszy błękit stawów tatrzańskich.

Powrót tą samą drogą do Morskiego Oka, po czym wracamy drogą asfaltową do Palenicy Białczańskiej.

 

{gallery}mike/tatrypolskie/wysokie/czarnystawpodrysami{/gallery}