Wielki Staw Polski

Naszą wycieczkę zaczynamy w Palenicy Białczańskiej, do której możemy przyjechać z zakopiańskiego dworca PKS znajdującego się obok dworca PKP. Cena biletu: 7zł. Z ulicy Kościuszki można dojechać nielegalnym busem - również w tej samej cenie. Kiedy dotrzemy do Palenicy Białczańskiej idziemy, asfaltową drogą do Morskiego Oka. W 30min powinniśmy dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza czyli wielkiego wodospadu. Tutaj zauważymy kamienną drogę prowadzącą do lasu, którą właśnie musimy wybrać. Dotychczas szliśmy czerwonym szlakiem, którego znaków nie było widać.

Teraz wybieramy znaki zielone. Nasza droga od teraz będzie przebiegała kamienną drogą leśną, po czym wzdłuż potoku Roztoka, będziemy szli ciągle pod niewielkie wzniesienie, aż do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. W 1h 25min nie spiesząc się, dotrzemy do punktu, w którym na naszym szlaku zielonym, weźmie swój początku czarny szlak prowadzący do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Jeśli chcemy odpocząć, możemy zejść właśnie na ten czarny szlak, którym w 40min trochę większym podejściem dojdziemy do tego schroniska. Stąd rozpościera się chyba jeden z najpiękniejszych widoków w całych Tatrach, bo widzimy stąd całą Orlą Perć oraz Szpiglasowy Wierch.

Dalsza droga do Wielkiego Stawu Polskiego to już wędrówka wzdłuż jego wybrzeża odbijająca nieco na prawo. Od schroniska idziemy niebieskim szlakiem, którym po 10min dojdziemy do miejsca, w którym swój początek bierze zielony szlak, którym szliśmy wcześniej. Tutaj koło Małego Stawku Polskiego znajduje się most, na którym w sezonie często nie ma miejsca, ponieważ to właśnie stąd turyści podziwiają panoramę Tatr. Teraz możemy przejść się jeszcze 15 niebieskim szlakiem w stronę Zawratu, skąd będziemy mieli piękny widok na cały staw. Jednak polecam przejście do skrzyżowania niebieskiego szlaku i żółtego - odległego o dalsze 10min wędrówki - ponieważ tutaj znajdziemy się nieco wyżej niż samo schronisko i zobaczymy Zadni i Wielki Staw Polski, a przy odrobinie szczęścia Różeńca Górskiego, który rośnie tylko w 4 miejscach w Polsce.

Tutejsza polana jest idealnym miejscem na odpoczynek, ponieważ jest bardzo rozległa i mamy widok na tatrzańskie szczyty, a sam fakt, że jesteśmy otoczeni ze wszystkich stron dwutysięcznikami nadaje temu miejscu niespotykaną atmosferę. Powrót tą samą drogą. Czas 2h 45min (wraz z obejściem stawu).

 

{gallery}mike/tatrypolskie/wysokie/wielkistawpolski{/gallery}