Wodospad Siklawa

Naszą wycieczkę zaczynamy w Palenicy Białczańskiej, do której możemy przyjechać z zakopiańskiego dworca PKS znajdującego się obok dworca PKP. Cena biletu: 7zł. Z ulicy Kościuszki można dojechać nielegalnym busem - również w tej samej cenie. Kiedy dotrzemy do Palenicy Białczańskiej idziemy, asfaltową drogą do Morskiego Oka. W 30min powinniśmy dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza czyli wielkiego wodospadu. Tutaj zauważymy kamienną drogę prowadzącą do lasu, którą właśnie musimy wybrać. Dotychczas szliśmy czerwonym szlakiem, którego znaków nie było widać.

Teraz wybieramy znaki zielone. Nasza droga od teraz będzie przebiegała kamienną drogą leśną, po czym wzdłuż potoku Roztoka, będziemy szli ciągle pod niewielkie wzniesienie, aż do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. W 1h 25min nie spiesząc się, dotrzemy do punktu, w którym na naszym szlaku zielonym, weźmie swój początku czarny szlak prowadzący do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Jeśli chcemy odpocząć, możemy zejść właśnie na ten czarny szlak, którym w 40min trochę większym podejściem dojdziemy do tego schroniska. Stąd rozpościera się chyba jeden z najpiękniejszych widoków w całych Tatrach, bo widzimy stąd całą Orlą Perć oraz Szpiglasowy Wierch.

Aby dotrzeć do Siklawy, należy ze schroniska wybrać szlak niebieski, którym idziemy 5min, po czym na skrzyżowaniu tego szlaku z zielonym, wybieramy ten zielony. W 5min dochodzimy do największego Wodospadu w Polsce. Jest bardzo wysoki, a jego wody u góry rozdwajają się na dwa mniejsze wodospady. Jego ryk jest tak wielki, że słychąc go 1200m wyżej na Orlej Perci!!!

Powrót tą samą drogą do Wodogrzmotów Mickiewicza i do Palenicy Białczańskiej.

 

{gallery}mike/tatrypolskie/wysokie/wodospadsiklawa{/gallery}