Kasprowy Wierch

Dojeżdżamy z Zakopanego do Kuźnic. Z każdego przystanku w Zakopanem jeżdżą busy w tą stronę za 3zł. Po przyjeździe na miejsce wybieramy zielony szlak - jest to najkrótsza droga na szczyt, a trwa 3h 30min. Pierwsza godzina wędrówki odbywa się leśnym szlakiem, który dość szybko mija, bo krajobraz nie jest tu monotonny. Na początku mijamy tu potok Bystra, a wyżej, wraz ze zdobywaniem wysokości zbocza stają się bardziej przejrzyste. Po 1h wędrówki powinniśmy już być na wysokości środkowej stacji kolejki linowej "Kasprowy". Tutaj możemy odpocząć po nieco męczącym podejściu. Na niewielkim obszarze ustawiono tu ławki, skąd widać pięknie całe pasmo Czerwonych Wierchów i Giewont. Idąc dalej miniemy ogromny słup kolejki linowej, po czym znajdziemy się w piętrze kosodrzewiny. Jest to bardzo widokowa część tego szlaku. Od teraz będziemy szli kamiennymi schodami przez 2h aż na sam szczyt. Tuż po przekroczeniu górnej granicy lasów wyłonią nam się 4 skaliste szczyty.

Po paru minutach miniemy jamę w skałach, w której możemy się schronić w razie ewentualnego deszczu. Miejsca wystarczy na dwie osoby. Dalsze podejście to już zdobywanie wysokości bardzo krętymi ścieżkami. Zobaczymy tu ogrodzenie niebezpiecznych miejsc za pomocą zielono-czerwonych taśm. Po 3h i 30min powinniśmy być już na szczycie, na którym wieją przeważnie nieznośne wiatry. Są tu większe głazy, za którymi można się schować. Znajduje się tutaj również najwyżej położony budynek w Polsce - jest nim Stacja Meteorologiczna na Kasprowym Wierchu. Widok z Kasprowego Wierchu jest jednym z najlepszych w Tatrach Zachodnich. Widać stąd ogromną Świnicę 2301 m.n.p.m., Giewont 1894 m.n.p.m., Beskid 2012 m.n.p.m. i całe pasmo Czerwonych Wierchów. Widać stąd również trzy kolejki biegnące na ten szczyt: pierwsza to kolejka krzesełkowa z Doliny Goryczkowej, druga to także kolejka krzesełkowa, ale prowadząca z Doliny Gąsienicowej i trzecia, najbardziej znana - kolej linowa "Kasprowy".

Powrót możemy zorganizować na wiele sposobów. Możemy wrócić w 2h50min do Kuźnic szlakiem, którym przyszliśmy. Możemy również pójść czerwonym szlakiem do Kondrackiej Kopy 2005 m.n.p.m. skąd pójdziemy żółtym szlakiem na Giewont i wrócimy czerwonym szlakiem do Doliny Strążyska. Trzecia opcja to powrót do Doliny Gąsienicowej żółtym szlakiem do Murowańca skąd możemy wrócić na dwa sposoby do Kuźnic: przez Boczań niebieskim szlakiem lub żółtym szlakiem przez Jaworzynkę.

 

{gallery}mike/tatrypolskie/zachodnie/kasprowywierch{/gallery}