Klemens Bachleda

Klemens Bachleda (potocznie Klimek)
ur. 13 listopada 1851 r. w Kościelisku, zm. 6 sierpnia 1910 r. na Małym Jaworowym Szczycie – przewodnik tatrzański, ratownik górski, członek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,

Klimek to jeden z najbardziej znanych i ofiarnych członków TOPR. Życie stracił tragicznie w wieku 59 lat (6 sierpnia 1910 r.) w trakcie wyprawy ratunkowej na Małym Jaworowym Szczycie.

Niezdobytą jeszcze wówczas, północną ścianą Małego Jaworowego Szczytu wspinali się dwaj taternicy - Stanisław Szulakiewicz i Jan Jarzyna. Jarzyna odpadł od ściany, pociągając za sobą asekurującego go Szulakiewicza. Jarzyna doznał lekkich ran i, po zabezpieczeniu ciężko rannego Stanisława Szulakiewicza przed dalszym upadkiem, wezwał pomoc. Rozpoczęła się akcja ratunkowa. Gwałtownie zmieniły się jednak warunki pogodowe i rozpętała się burza śnieżna. Po wielogodzinnej wspinaczce, gdy ratownicy byli już ok. 100 metrów od miejsca gdzie Jarzyna zostawił Szulakiewicza, Naczelnik TOPR Mariusz Zaruski przerwał akcję w trosce o życie ratowników. Klimek Bachleda, który prawdopodobnie nie usłyszał tego rozkazu, poszedł dalej i zginął spadając z kamienną lawiną. Żleb, w którym to się stało, nazwano później "Klimkowym  Żlebem". Po kilku dniach wznowiono akcję ratowniczą i zniesiono zwłoki Szulakiewicza oraz odnaleziono ciało Klimka.

Klemens Bachleda został pochowany na nowym cmentarzu w Zakopanem, a pogrzeb przyciągnął niezliczone tłumy. Tablica pamiątkowa ku czci Klimka została pierwotnie wmurowana w wielką wantę u stóp Jaworowych Szczytów, jednakże ostatecznie została przeniesiona na Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór pod Osterwą.  Druga tablica znajduje się na ścianie Dworca Tatrzańskiego w Zakopanem.

 

 

{gallery}mike/ciekawostkitatrzanskie/klimekbachleda{/gallery}

 

 

Ania & Michał 2012 r.