Zadni Staw Polski

Wybieramy najłatwiejszą drogę - dostajemy się do Palenicy Białczańskiej, z której w ciągu 30min dojdziemy do Wodogrzmotów Mickiewicza idąc asfaltową drogą prowadzącą do Morskiego Oka. Stąd w 15min możemy dostać się do Schronicka w Roztoce, które nawet w sezonie jest zacisznym miejscem. Na Wodogrzmotach Mickiewicza wybieramy znaki zielone, którymi będziemy iść cały czas pod górę Doliną Roztoki. W 1h 25min dotrzemy do punktu, w którym na zielonym szlaku bierze swój początek czarny szlak, prowadzący do Schroniska W Dolinie Pięciu Stawów. My jednak dalej idziemy zielonym szlakiem. Tutaj podejście będzie bardziej wyczerpujące, ponieważ będziemy zdobywać w szybkim tempie wysokość. W ciągu 45min powinniśmy znaleźć się już przy Wielkim Stawie Polskim, gdzie krzyżuje się nasz szlak zielony i niebieski prowadzący na Zawrat, a w drugą stronę - do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów. Teraz idąc niebieskim szlakiem w stronę Zawratu, będziemy szli lżejszym podejściem wzdłuż Wielkiego Stawu Polskiego. Miniemy tutaj czarny szlak prowadzący na Kozi Wierch i żółty prowadzący na Kozią Przełęcz. Po minięciu własnie tego żółtego szlaku zacznie się znowu bardziej strome podejście, z którego będziemy mieli piękny widok na nasz cel wyprawy - Zadni Staw Polski. Tu polecam wejście aż na sam Zawrat bo przez całą drogę będziemy mieli przepiękny widok na ten staw, a w miarę zdobywania wysokości Staw staje się bardziej widowiskjowy.

Od momentu skrzyżowania żółtego szlaku i naszego, niebieskiego do Zawratu powinniśmy dojść w 1h 05min. Zadni Staw Polski najładniej widać właśnie ze szlaku na Zawrat, dlatego warto przejść i ten kawałek szlaku. Jeśli chodzi o sam staw to do niego nie prowadzi żaden szlak, ponieważ ze wszystkich stron występują żleby kamienne, którymi zejście stałoby się niebezpieczne.

Druga możliwość to dojście z Murowańca. Z Zakopanego dostajemy się busem do Kuźnic, które odjeżdżają z każdego przystanku. Z Kuźnic wędrujemy niebieskim szlakiem przez Boczań, Przełęcz Między Kopami. Szlak jest bardzo łatwy, choć osoby idące poraz pierwszy mogą się tu zmęczyć. W 1h 55min powinniśmy dotrzeć do Schroniska Murowaniec. Stąd, dalej idziemy znakami niebieskimi, okrążając przepiękny i ogromny Czarny Staw Gąsienicowy. Po jego okrążaeniu zaczniemy wspinać się schodkami na Zawrat. Jednak tym szlakiem powinny iść osoby, które były już w Tatrach i mają jakieś doświadczenie, ponieważ w wyższych partiach jest dużo trudnych miejsc ubezpieczonych łańcuchami i klamrami. Należy również pamiętać, aby iść tym szlakiem tylko w słoneczne dni, ponieważ skały podczas deszczu są tutaj bardzo śliskie i można tu bardzo łatwo spaść. Stąd widać również, Zmarzły Staw, który swą nazwę zawdzięcza wiecznym śniegom - nawet w środku lata. Po dojściu do Zawratu 2158 m.n.p.m. mamy przecudowny widok na nasz Zadni Staw Polski, który z tej wysokości przyjmuje turkusowy kolor wśród morza kamieni.

Powrót tą samą drogą lub do Doliny Pięciu Stawów według pierwszego opisu. Czas: 3h 45min w jedną stronę.

 

{gallery}mike/tatrypolskie/wysokie/zadnistawpolski{/gallery}